Alevli Gece…

Bodrum genelinde Çarşamba öğle saatlerinden itibaren küçük çaplı yangınlarla birlikte 10 farklı noktada farklı zamanlarda çıkan yangınlar söndürülürken, Pazar günü Bodrum çöplüğünde çıkan yangın devam ediyor.

İTFAİYENİN SUYU BİTTİ, ARAZÖZ YANGININ DİBİNDEN GERİ DÖNDÜ
Bodrum’da gün boyu küçük çaplı yangınlar çıkarken, itfaiye ekipleri bu yangınları büyümeden söndürdü. Akşamüzeri ise Bağla Dinazor mevkiinde çıkan yangın ekip yetersizliği ve rüzgarında etkisiyle kısa sürede büyüdü. Otluk alanda çıkan yangına ilk olarak itfaiye ekiplerine ait hızlı müdahale aracı müdahale etti. Arazinin bozuk olması nedeniyle itfaiye aracının gidemediği bölgeye, bir siteye ait traktör tarafından su getirildi. Yangına, Bodrum itfaiye amiri Zekeriya Bayırlı, bir itfaiye eri ve iki vatandaş müdahale etti.

Bodrum itfaiye amiri Zekeriya Bayırlı yangına yangın ile müdahale ederek yangını kısa sürede söndüreceği anda traktörün getirdiği su bitti. Alevler yeniden rüzgarın etkisiyle yayılırken, bu sefer itfaiye aracının sahilden girdiği bölgeye gidildi. Burada yeniden yangına yangın ile müdahale edildi. Yangına burada ise Zekeriya Bayırlı, 2 itfaiye eri, bir vatandaş ve Muğla 911 Arama Kurtarma Derneğinden Cenk Ayata birlikte müdahale ettiler.

Yangın tam kontrol altına alınmak üzereyken bu sefer de itfaiye aracının suyu bitti. O sırada bölgeye yaklaşık 50 metre kadar yaklaşan ormana ait bir arazöz geri dönerek bölgeden uzaklaştı. İtfaiye ekipleri arazözün neden geri döndüğünü anlamazken, arazözün Bağla ile Gürece arasında çıkan yangın nedeniyle geri çağrıldığı öğrenildi. Arazözün geri dönmesi ve itfaiye ekiplerinin suyunun bitmesi ile yangın yeniden büyüdü.

İTFAİYE 21 ARAÇ İLE YANGINLARA MÜDAHALE ETTİ

Bodrum’da ardı ardına çıkan yangınlar nedeniyle Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi tarafından Bodrum’a destek ekipler sevk edildi. Bu ekiplerden 4’ü de Bağla Dinazor mevkiine gelerek yangına müdahale etti. Bodrum ve Milas itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile Bağla Dinazor Mevkiindeki yangın saat 02:00 civarında söndürüldü.

Bodrum çöplüğü de dahil olmak üzere toplam 21 itfaiye aracının müdahale ettiği yangınlara çok sayıda itfaiye eri, orman ekiplerine bağlı arazözler ve orman işçileri katıldı.

BAĞLA İLE GÜRECE ARASI DA SÖNDÜRÜLDÜ
Bağla Dinazor Mevkiinde makilik alanda çıkan yangına ise orman ve itfaiye ekipleri birlikte müdahale etti. Çok sayıda orman işçisinin de katıldığı söndürme çalışmaları saat 01:00 civarında tamamlandı. Öte yandan akşam saatlerinde Kadıkalesi mevkiinde çıkan bir diğer yangında ekiplerin hızlı müdahalesi ile büyümeden söndürülürken, yine Turgutreis Sağlık Ocağı yanında çıkan bir yangında ekiplerin hızlı müdahalesi ile büyümeden söndürüldü.

Bodrum’da ardı ardına çıkan yangınların çıkış sebebi ile ilgili araştırma yapılırken, gece 03:00 itibarı ile Bodrum çöplüğünde devam eden yangının dışında tüm yangınlar söndürüldü.

Önceki İtfaiye Dairesi, Temmuz ayında 424 olaya müdahale etti.

MUĞLA 911 ARAMA KURTARMA ARAŞTIRMA DERNEĞİ

Kâr gütmeyen, gönüllülük esası ile kurulmuş, yeryüzündeki tüm canlıların afet ve acil durum karşısında hayatta kalmaları için gönüllü olarak hizmet veren ve bu durumdan hiç bir şekilde rant sağlama amacı olmayan Arama Kurtarma Araştırma Derneğidir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ