Dereköy’de Zeytinler, Pınarlar Kül Oldu

Öğlen saatlerinde başlayan yangın 9 saattir sürüyor. Yangın kontrol altına alınırken havadan ve karadan müdahaleler devam ediyor.

Dereköy mahallesinde başlayan yangın bir anda tüm Bodrum’u sardı. Yakaköy mahallesi, Gürece mahallesine kadar ulaşan alevler nedeniyle Turgutreis – Bodrum D 330 karayolu çift taraflı trafiğe kapatıldı. Yerleşim yerlerine sıçrayan yangın nedeniyle evler boşaltıldı. Yangın kısmen söndürülürken şimdiye kadar 50 hektarlık alanın yandığı öğrenildi.

HAVADAN KARADAN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Yangının başlamasıyla birlikte havadan ve karadan müdahaleler başladı. Araçların giremediği dağlık teperede ilerleyen yangına 3 uçak 5 helikopter alevlere müdahale etti. Karadan ise yakın il ve ilçelerden gelen yaklaşık 60 itfaiye aracı, 45 arazöz, 200 orman işçisi ve çok sayıda iftaiye eri yangına müdahale etti. 112 ekipleri ise bölgede hazır bulundu.

AKUT, AFAD, MUĞLA 911 ARAMA KURTARMA DERNEĞİ SEFERBER OLDU

Yangının yerleşim yerlerine yaklaşmasıyla birlikte başta Afad Muğla ve Akut olmak üzere Muğla 911 arama kurtarma derneğide seferber oldu. Akut şap şaplarıyla yangına müdahale ederken, 911 arama kurtarma ekipleri ise evlerin boşaltılması için vatandaşlara yardım etti. Afat ise yerleşim yerlerinde hazır hazır bulunarak bölgede güvenlik önlemi aldı. Vatandaşla da evlerine alevler sıçramaması için hortumlar ve kovalarla yangın bölgelerinde su taşıtı.

D 330 KARAYOLU TRAFİGE KAPATILDI

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangının ardından jandarma ve Bodrum ilçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ise bölgeye geldi. Turgutreis – Bodrum D 330 kara yolu çift taraflı trafiğe kapatıldı. Yola kadar inen alevler nedeniyle yolu kapatan ekipler araçların ve vatandaşların yoldan geçmesine izin vermedi. Duman nedeniyle görüş açısının sıfır düştüğü 2 km’lik yolu çift taraflı kapatan jandarma ve polis ekipleri dumandan zehirlenmemek için maske taktı.

BETON MİKSERLERİYLE SU TAŞIDILAR

İtfaiyeye yardım etmek için çok sayıda beton mikseri su taşıyarak yangın çıkan bölgelere ulaştı. 20 kepçe, ve 24 beton mikseride yangına müdahale ederek alevleri kontrol altına almaya çalıştı.

EVLER TAHLİYE EDİLDİ

Bir anda esen ters rüzgarla birlikte gürece mahallesine dönen alevler yerleşim yerlerine doğru ilerledi. Evlerin duvarlarına kadar ulaşan yangın ev sahipleri ve itfaiye ekipleri tarafından güçlükle söndürüldü. Bir çok evin bahçesi küle dönerken bir bahçede bulunan tüplerinde patlamasıyla büyük panik yaşandı. Yangında yaralanan ve zehirlenen olmazken bölgede büyük panik yaşandı.

KUNDAKLAMA İHTİMALİ VAR

Dereköyü mevkisinden başlayan yangın, kavakdere mevkisini aşarak Çileklidağ ormanımı ulaştı. Zeytinlik ve çam ağaçlarına sıçrayan yangın gürece mahallesine kadar ulaştı. Yangına havadan inceleyen Muğla Orman İşletme Müdürü Mehmet Çelik ilk belirlemelere gören yangının 50 hektarlık alanı kül ettiğini söyledi. Yangının çıktığı bölgede kundaklama ihtimali olduğunu ise yetkililer tarafından bildirildi. Kundaklama şüphesi nedeniyle Jandarma ve polis ekipleri yangınla ilgili soruşturma başlattı.

Önceki Bodrum Çöp Yangını Kontrol Altına Alındı

MUĞLA 911 ARAMA KURTARMA ARAŞTIRMA DERNEĞİ

Kâr gütmeyen, gönüllülük esası ile kurulmuş, yeryüzündeki tüm canlıların afet ve acil durum karşısında hayatta kalmaları için gönüllü olarak hizmet veren ve bu durumdan hiç bir şekilde rant sağlama amacı olmayan Arama Kurtarma Araştırma Derneğidir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ