İHA’ların Arama Kurtarmadaki Önemi Konuşuldu

İnsansız hava araçlarının arama kurtarmada kullanımının bugünü ve geleceği masaya yatırıldı.

Bodrum’da yaşayan sportif ve ticari ehliyetlere sahip bir grup İHA (insansız hava aracı) pilotu, Muğla 911 Arama ve Kurtarma Derneğinde bir araya gelerek dünyada ve ülkemizde insansız hava araçları ile arama kurtarma örnekleri üzerine konuşup, Bodrum’da İHA ile nasıl yararlı çalışmalar yapılabileceği üzerine fikir alışverişinde bulundular.

Deniz üzeri, kırsalda ve ormanlarda kayıp kişilerin aranması, orman yangınları ve sel gibi durumlarda kullanılabilecek İHA’lar için Bodrum ve çevresindeki tüm İHA pilotlarını bir araya toplayacak bir iletişim ağı oluşturma kararı alınan toplantıda, ihtiyaca uygun ve gönüllü çalışabilecek pilotların ihtiyaç duyulan arama kurtarma görevlerinde kendilerine ulaşılabilmesinin sağlanabileceği durumlar görüşüldü.

Muğla 911 Arama ve Kurtarma Derneği Başkanı Cenk Ayata toplantı sonunda yaptığı açıklamada; “İnsansız hava araçları pilotlarını arama kurtarma operasyonlarında daha etkili kullanabilmek adına bu toplantıyı gerçekleştirdik. Dernek gönüllülerimiz ve pilotlarımızla yaptığımız fikir alışverişinde, Bodrum’da yaşayan İHA pilotlarını ortak bir ağda buluşturarak, ihtiyaç anında en müsait pilotumuzdan destek almayı hedefliyoruz” dedi.

Önceki MUĞLA Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile İşbirliği Protokolü

MUĞLA 911 ARAMA KURTARMA ARAŞTIRMA DERNEĞİ

Kâr gütmeyen, gönüllülük esası ile kurulmuş, yeryüzündeki tüm canlıların afet ve acil durum karşısında hayatta kalmaları için gönüllü olarak hizmet veren ve bu durumdan hiç bir şekilde rant sağlama amacı olmayan Arama Kurtarma Araştırma Derneğidir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ