Tarihi Leleg Yolu Doğu Etabı Açıldı

 

Bodrum Tarihi Leleg Yolunun Doğu etabı olan Gedikligöl etabı açıldı. Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) işbirliğiyle turizme kazandırılan yürüyüş güzergâhının Çiftlik ile Etrim mahalleleri arasında bulunan Gedikli Göl Mevkii’nde yapılan açılış törenine Muğla Valisi Amir Çiçek, Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Ömer Faruk Karaşahin, BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, İl ve İlçe protokolü, Sivil Toplum Temsilcileri, AKUT Bodrum Ekibi, Muğla 911 Arama Kurtarma Derneği üyeleri, Doğa yürüyüşçüleri ve vatandaşlar katıldı.

2017 yılının Muğla’nın alternatif turizmde öne çıkacağı bir yıl olacağını vurgulayan Vali Çiçek “Duran değil yürüyen turizm modeli ile hareket ediyoruz. Bodrum yarımadasının güzelliklerini yerinde yaşayarak görmek isteyenlere yönelik yürüyüş yolu parkurları oluşturulması projesini ilk duyduğumda çok sevindim bu proje Muğla’nın doğa turizmi amaçlarına yönelik bir projeydi. Dönem başkanı olduğum Güney Ege Kalkınma Ajansı olarak bu projeyi destekledik. Desteğimizin karşılığında da bu proje hayata geçiyor” diye konuştu.

Bodrum yarımadası ormanının, kıyılarının, körfezlerinin çok güzel olduğunu vurgulayan Vali Çiçek “En önemlisi İnsanımızın güzel olmasıdır. Misafirperver olmasıdır. Herkesi o dönem buralarda yaşayan Leleg medeniyetini tanımak ve doğal güzelliklerin tarihle buluştuğu bu yürüyüş yolunda doğa yürüyüşü yapmak için Leleg yoluna davet ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Dünyada yaklaşık 20 milyon kişinin hem yürüdüğünü hem de turizm yaptığını belirten BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, “Bizim de amacımız bu 20 milyon kişiden gerekli olan payı almak, Bodrumumuza alternatif turizm kapsamında gelir elde etmektir” dedi. Başkanı Kocadon ise, “Bu yürüyüş yolu Bodrum ekonomisine ve turizmine çok büyük katkı sağlayacaktır. Özellikle bu yolun çevresinde olan otellerden bugün bu yürüyüşe katılan misafirlerimiz var. Bu da bizi mutlu ediyor ve bu projenin ne kadar doğru bir proje olduğunu kanıtlıyor” dedi.

BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, projeye verdikleri desteklerden dolayı Muğla Valisi Amir Çiçek ve Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz’a plaket takdim etti.

Açılış konuşmalarının ardından yürüyüş parkurunun başladığı yere bağlanan ip çözülerek gedikli göl etabının açılışı yapıldı. Daha sonra aralarında Muğla Valisi Amir Çiçek, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da olduğu yaklaşık 200 kişilik grup 7 kilometrelik etabı yürüdü.

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından, “2015 yılı Alternatif Turizm Altyapısı Mali Destek Programı” kapsamında desteklenen, Mumcular Karanlık Mahallesi’nden, Turgutreis Mahallesi’ne kadar uzanan Bodrum Leleg yolu toplam 185 kilometreden oluşuyor. Bodrum Leleg Yolu Projesi ile kış ve bahar aylarında alternatif turizmin geliştirilmesi, 12 Ay turizme katkı sağlanması ve doğa korumaya katkı sağlanması hedefleniyor.

Önceki Kedisinin Kurtarılışını Gözyaşlarıyla İzledi

MUĞLA 911 ARAMA KURTARMA ARAŞTIRMA DERNEĞİ

Kâr gütmeyen, gönüllülük esası ile kurulmuş, yeryüzündeki tüm canlıların afet ve acil durum karşısında hayatta kalmaları için gönüllü olarak hizmet veren ve bu durumdan hiç bir şekilde rant sağlama amacı olmayan Arama Kurtarma Araştırma Derneğidir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ