Zırh, 8 Saatlik Operasyonla Kurtarıldı!

Bodrum’da aralarında Yılmaz Algül, Ahmet Azmi Zırh, Erol Şahin, İbrahim Akkaya, Osman Güneş, Selçuk Bakan ve Tümerkan İbiş’in bulunduğu 7 kişilik grup, Konacık Pedasa mevkisinde doğa yürüyüşüne çıktı. Torba bölgesine doğru yürüyüş yapan grup, bir tepenin zirvesine tırmandığı sırada grupta bulunan 63 yaşındaki Ahmet Azmi Zırh, tutunduğu kayanın yerinden kopması sonucu 2 metre yükseklikten kayaların üzerine düştü.

Başına ve vücudunun çeşitli yerlerine aldığı darbelerle yaralanan Zırh için arkadaşları hemen yardım istedi. İhbar üzerine Bodrum İtfaiye Grup Amirliği, UMKE, Muğla 911 ve AKUT ekiplerinden oluşan yaklaşık 30 kişi, arama kurtarma çalışması başlattı. Torba Mahallesi’nden yaralının mahsur kaldığı zirveye tırmanmak için yola çıkan ekipler, gece karanlığında dere yatağından yaklaşık bir kilometre ilerleyip daha sonra zirveye tırmanarak yaklaşık 2 saatte yaralıya ulaştı.

Yaralı, sarp ve kayalık yamaçta sedyeye alındı. İp teknikleri kullanılarak titiz çalışmalarla yamaçtan dere yatağına indirilen yaralı, yine dikkatli bir şekilde araç ulaşımın olduğu bölgeye getirildi. Burada arazi aracına nakledilen Ahmet Azmi Zırh, ambulansın olduğu bölgeye götürülüp 112 Acil Sağlık ambulansıyla hastaneye kaldırıldı. Ahmet Azmi Zırh’ın genel sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Doğa yürüyüşe çıkan 7 vatandaştan biri olan Ak Parti eski ilçe başkanlarından iş insanı Yılmaz Algül, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Haftada 2 gün yürüyüş yapıyoruz. Bugün de arkadaşlarımızla beraber yürüyüşe çıktık. Tırmandığımız yer kayalık bir bölgeydi. Ahmet ağabey ile biz önden yürüyorduk. Tutunduğumuz kaya kopunca Ahmet ağabey 2 metreden düştü. Yere düşerken takla atarak kafasını çarptı. Kafa üstü düşecekti yoksa, Allah korudu. Arada bir seslenme koridoru oluşturduk. Çünkü bulunduğumuz nokta bulunması zor bir bölgeydi. Yaklaşık 2,5-3 saat yardım gelmesi için bekledik. Arkadaşlarımızın bir kısmı önden gidip belirli aralıklarla, 300 ve 400 metre aralıklarla birbirlerine seslenerek bir ağ oluşturduk. O şekilde yardım konvoyuna ulaşıldı” dedi.

Yürüyüşe katılan Tümerkan İbiş de yaptığı açıklama sık sık yürüyüşe çıktıkları için bölgeyi bildiklerini ifade ederek “Yabancısı değiliz, 5 senedir yürüyoruz yani. Dolayısıyla her yerini bildiğimiz bir bölge fakat kayanın azizliğine uğradı Ahmet Bey. Kaya kopunca bu durum çıktı ortaya” dedi.

Önceki İzmir İçin Tek Yürek

MUĞLA 911 ARAMA KURTARMA ARAŞTIRMA DERNEĞİ

Kâr gütmeyen, gönüllülük esası ile kurulmuş, yeryüzündeki tüm canlıların afet ve acil durum karşısında hayatta kalmaları için gönüllü olarak hizmet veren ve bu durumdan hiç bir şekilde rant sağlama amacı olmayan Arama Kurtarma Araştırma Derneğidir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ